‘व्यापार छैन, घरभाडा डेढ गुणा बढ्यो’

कैलास दास, जनकपुरधाम, १३ मंसिर । जनकपुरधाम उपमहा नगरपालिकाको बजार क्षेत्रमा सटर भाडा वृद्धिले आतंक फैलाइएको छ । तीन तहको निर्वाचन पश्चात् प्रदेश २ को राजधानी जनकपुरधाम भएपछि यात्रुहरुको संख्यामा वृद्धि देखेर घरधनीहरुले डेढ गुणा बढी घरभाडा बढाएको गुनासो रहेको छ ।
एशियाली विकास बैंकको ऋण सहयोगमा जनकपुरधामको सडक फराकिलो गर्ने क्रममा भत्काइएको घरहरुको कारण यहाँका व्यवसायहरु शुन्यमा झरेको भएपनि घरधनीहरुले तीनगुणासम्म घर भाडा बढाएपछि व्यापारीहरु निक्कै चिन्तित बनेका छन् ।
‘व्यापार व्यवसाय सुन्यमा झरेको छ । जनकपुरधामको मुख्य बजारमा यात्रुहरु आउने गरेको छैन । तर तोडफोड पश्चात् घर निर्माण हुन वितिकै घरधनीहरुले तीनगुणा घरभाडा भएको हो’ व्यापारी रघुनाथ यादवले गुनासो पोखे । उनले व्यापारीहरुमा एकता छैन, हामीले घर छोडेमा अर्कोले लिन तयार रहेको छ ।  यस्तो अवस्थामा यहाँबाट पलायन हुने बाहेक कुनै उपाय समेत नरहेको बताएका छन् ।
‘जनकपुरधाम नगरभित्रमा सटरहरु महँगो भएपनि प्रायः सटर भाडामा लिनेहरुलाई घरधनीहरुले शौचालयको व्यवस्था गरेको छैन’ अमेरिकन कम्प्यूटरका सञ्चालक प्रविण साहले भने ‘जनकपुरधाम ऐतिहासिक एवं धार्मिक स्थल मात्र रहेन, प्रदेश २ को राजधानी समेत भई सकेको छ । तर नगरभित्रमा शौचालयको व्यवस्था न त नगरपालिकाले गर्न पाएको छ नत्र सटर लगाउने घरधनीहरुले ।’
एकीकृत सहरी विकास योजना अन्तर्गत सडक फराकिलो क्रम जारी नै छ । सोही क्रममा कतिपय पसलहरु सारेर अर्को ठाउँमा गई सकेको छ । उनी कहाँ पुरानो ग्राहकहरु पुग्न नसक्दा व्यापारीहरु चिन्तित बनेका छन् ।
जनकपुर उद्योग वाणिज्य संघका अध्यक्ष ललित साहले हल्ला मैले पनि सुनेको छु । तर संघमा त्यस्तो कुनै गुनासो आएको छैन । घरधनी र व्यापारीहरुले मिलेर नै घरभाडा बढाएको आफूले महसुस गरेका छौ । त्यस्तो कुनै प्रकारको गुनासो आएमा घरधनी र व्यापारीबीच छलफल गरी समस्या समधान गर्ने छौ । व्यापारसंघ व्यापारीहरुकै हितमा रहेको छ । तर व्यापारीहरु समस्या लिएर संघमा आउनुपर्ने बताएका छन् ।
यता धनुषा चेम्बर अफ कमर्सका अध्यक्ष विजय साहले नगरभित्रमा घर भाडा आतंक फैलिएको सही कुरा हो । तर व्यापारीहरु त्यसको आवाज उठाउन आँट गरिरहेको छैन । मैले पटकपटक कति प्रतिशतसम्म घरभाडा बढाइएको हो । एग्रीमेन्ट पेपर दिन माँग गर्दा पनि उनीहरुले दिन नमानिरहेको गुनासो पोखेका छन् । अध्यक्ष साहले  यस सन्दर्भमा छिट्टै जनकपुरधाम उपमहानगरपालिकामा ज्ञापनपत्र बुझाउने तयारीमा जुटेको समेत बताएका छन् ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *